Caţavencii

Emil Boc iubește lemnul. De 1,1 milioane de lei

După ce Gabriela Firea și-a început mandatul cu mici plimbări cu drujba, pe la baza arborilor, într-un frumos proces de “toaletare” a parcurilor bucureștene, Emil Boc s-a gîndit că poate și el, dacă vrea, să se ridice la înălțimea și exigențele noului edil al Capitalei. Prin urmare, administrația locală din Cluj-Napoca se pregătește să-și bage și ea puțin drujba în arborii din oraș, că doar nu se cade să te prindă vara cu toaleta nefăcută.

Desigur, nu o să vedem imagini cu Boc plimbîndu-se prin oraș cu drujba și tăind copaci, cum îl vedeam prin campanie cînd ieșea la coasă. Are să existe o firmă, antamată printr-un contract, la care ­– la ora la care scriem textul ăsta – se lucrează din greu, contract pentru care Emil Boc e pregătit să scoată la bătaie 1.150.000 de lei. Asta în condițiile în care Primăria are deja un contract în ce privește amenajarea spațiilor verzi, care scoate din bugetul local cîteva milioane bune. Dar asta n-ar fi o noutate, că doar nu e prima dată cînd se semnează un astfel de contract, paralel cu cel pentru întreținerea spațiilor verzi. Și asta în ciuda faptului că, aproape în fiecare an, astfel de “toaletări” ale arborilor au fost contestate nu doar de clujeni, ci și de Academia Română, care a reacționat extrem de dur după ce arborii din Parcul Central au fost mătrășiți în urmă cu cîțiva ani. Toate protestele nu s-au lăsat însă fără rezultat, căci cel puțin în ce privește prețul dat pentru mătrășirea arborilor, Cluj-Napoca cheltuiește în fiecare an cu cîteva zeci sau chiar sute de mii de lei mai mult decît în anul precedent.

Exit mobile version