Caţavencii

Epoca fraudală

 ► A venit rîndul celor trei doamne magistrat care au compus completul din cadrul Curţii de Apel Bucureşti ce a admis cu deplină seninătate contestaţia fostului Dinel Staicu, acum Nuţu (în urma căreia i-a fost anulată pedeapsa de şapte ani închisoare), să dea cu subsemnatele la DNA. Doamnele, pe numele lor Veronica Cârstoiu, preşedinta completului, Liliana Bădescu şi Dumitriţa Piciarcă, au fost chemate la DNA sub acuzaţia de abuz în serviciu şi favorizarea infractorului şi puse să dea explicaţii despre modul cum au dat această năstruşnică sentinţă în urma căreia Dinel a scăpat de pedeapsa ce-i fusese dată. Totuşi, poate că nu la DNA era locul doamnelor cu pricina, ci le-ar fi stat mai bine drept conferenţiari pe la vreun workshop organizat cu fonduri europene, pe tema „Cum să te îmbogăţeşti ca judecător la Curtea de Apel, fără profesor“.

 ► La doi ani după ce a lansat noul sistem de emitere şi control al rovinietelor pentru drumurile naţionale, CNADNR se pregăteşte să mai facă o investiţie în sistem de aproximativ 12 milioane de euro. Pentru că, ni se spune, sistemul nu este funcţional 100% şi nu colectează suficienţi bani de la prostovanii care ies pînă la supermarket fără să cumpere rovinietă pe zece ani. Cererea de ofertă lansată pe SEAP se cheamă „Contract de servicii Sistem Informatic pentru emitere, gestiune, monitorizare şi control a rovinietei“ şi are drept scop extinderea la nivel naţional a sistemelor de supraveghere. Aşa aflăm şi noi că în momentul de faţă controlul rovinietelor se face doar prin zece puncte fixe de control automat şi 14 puncte mobile. Cel puţin aşa spun hîrtiile publicate de către CNADNR. Cel mai frumos, însă, este că cei mai mulţi bani din contract se vor duce nu pentru echipamente, ci pentru servicii. Căci echipamentele sînt deja desemnate, fiind vorba de produse HP şi de soft-uri de la Oracle. Normal, neputînd trage prea mult de preţurile destul de fixe ale sculelor şi programelor, CNADNR e gata să plătească servicii în valoare de 6.300.000 de euro. Bucuraţi-vă, aşadar, căci acum ştiţi că o parte din banii pe care îi daţi pentru roviniete nu se vor duce în kilometri de autostradă nouă, ci în buzunarele băieţilor deştepţi de pe lîngă CNADNR. Nu că restul s-ar duce la drumuri şi autostrăzi, ci la băieţii extrem de deştepţi, specializaţi în contracte prin care nici măcar servicii nu furnizează.

Exit mobile version