Caţavencii

Epoca fraudală

 ► Nu demult a transpirat ştirea că la Comisariatul General al Gărzii de Mediu s-au făcut achiziţii multe, de strictă necessitate, ca în urmă cu cîţiva ani la CFR, la preţuri care ne pun pe gînduri. Pentru suma de 50.200 de lei s-au achiziţionat 15.000 de odorizante auto, iar pentru 40.000 de lei, 50.000 de ecocreioane. La grămadă cu acestea s-au mai luat 6.000 de pixuri cu suma de 50.000 de lei, adică 8,33 lei pentru un pix, probabil cu bilă de aur, 500 de DVD-uri cu peste 10 lei bucata, 6.000 de notebook-uri, 6.000 de mape pentru documente. Pentru toate acestea firma Best­melazt Company SRL a primit suma totală de 340.000 de lei. N-ar fi o mare pierdere pentru economia naţională deoarece banii provin din fonduri europene. Aşa că s-au mai putut oferi peste 50.000 de lei şi firmei SC Probitor International SRL pentru achiziţionarea unui sistem de conferinţe cum n-a auzit Parisul.

 ► Conducerea de partid şi de stat a Inspectoratului Şcolar Judeţean Dolj s-a trezit într-una din dimineţile trecute că actuala directoare a Şcolii Generale din Segarcea, doamna profesoară Cornelia Cioromela, ocupă acest post fără să-l fi obţinut prin concurs. Postul la care cîştigase concursul era cel de director adjunct. Analizînd lucid situaţia, doamna inspector general Mihaela Moţăţeanu a realizat că directoarea Cioromela se află într-o gravă situaţie de incompatibilitate, nefiind membru PDL. Nimic mai simplu decît semnarea unei cereri de înscriere în partid şi totul se regla de la sine. Numai că doamna profesoară Cioromela a ţinut cu tot dinadinsul să-şi păstreze neutralitatea politică, lucru de neacceptat de către partidul în care toată conducerea ISJ Dolj deţine funcţii importante. Aşa că doamna directoare a fost obligată să semneze o altă cerere, aceea de demisie din funcţia de director, aprobată imediat de doamna Moţăţeanu.

Exit mobile version