Caţavencii

Firmele de casă care scot bani din piatră seacă

Teleorman a fost mereu un fel de tărâm magic, în care cererea și oferta și-au dat întâlnire la drumul mare, fix în locul în care niște firme prietene așteptau ca bugetul să le cadă în buzunarele larg deschise. În epoci de mult apuse, Teldrum făcea legea, însă nu-i ca și cum în zilele noastre legea a dispărut odată cu firma întâiului purtător de mustață căruntă. De sub umbra stejarului doborât de propria greutate politică au răsărit o grămadă de firmulițe gata să preia ștefeta și să ducă mai departe tradițiile atât de dragi nouă. Spre exemplu, în comuna Zăbreasca, o localitate cu vreo mie de locuitori, niște drumuri de pământ trebuiau pietruite, motiv pentru care Primăria controlată de PSD a scos la licitație un micuț contract, estimat la 3,87 milioane de lei plus TVA.

Chiar dacă suma nu a fost cine știe ce, la licitația din 2 iulie ar fi vrut să participe vreo șase firme, căci era vorba doar de niște împietruiri. Din păcate, două oferte au fost retrase, vreo trei au fost declarate neconforme, astfel că banii vor ajunge la Miruna Maria Com, care a oferit un preț de aproape 3,84 milioane, adică s-a făcut și economie, cum se zice. Acum, faptul că firma asta despre ale cărei aventuri prin bugete și contracte v-am mai zis noi, care a început cândva ca un mic magazin sătesc în Bogdana, de unde e și tătucul PSD Teleorman, Paul Stancu, iar că de când e Paul Stancu ștab, Miruna se înșurubează constant la contracte cu primăriile din județ, astea sunt toate niște coincidențe. Niște coincidențe fericite pentru Miruna, desigur. Că doar, cum ziceam, s-a făcut licitație, procedură, s-a respectat totul și a câștigat cea mai bună ofertă.

Exit mobile version