Un sondaj executat în mare secret la Cluj-Napoca îl plasează pe Emil Boc în vîrful preferinţelor ardeleneşti cu 48% şanse la Primărie. Şi asta fără ca mititelul să fi scos vreo vorbuliţă despre intenţia de a se urca pe scaunul lui Apostu. La baza formidabilei simpatii stau sumele serioase pe care premierul le-a direcţionat, pe timpul mandatelor sale, spre zona natală. În momentul în care a ajuns primar, în 2004, Clujul era o localitate plină de gropi, din care Funar izgonise toate firmele străine.
Clujenii uită greu binefacerile lui Boc, cu atît mai greu supermarket-urile deschise sub oblăduirea lui şi peticul de autostradă care nu uneşte nimic cu nimic, dar există în judeţul lor. O problemă care îl face pe favorit să strîmbe din năsuc e, însă, preşedinţia partidului. Pe de o parte, preşedintele PDL ar urma să locuiască iar la Cluj şi să conducă partidul de pe Tarom, iar pe de alta se pune problema asimilării lui MRU. Ca să conducă mai apăsat guvernul, Ungureanu ar trebui să fie devotat partidului cu acte în regulă. Dar, odată intrat, nu se poate mulţumi doar cu poziţia de membru. Dacă MRU ar veni la şefia partidului, omuleţul transilvan s-ar confrunta cu ceea ce se cheamă marginalizare. În plus, odată problema deschisă, Vasile Blaga ar avea şi el o sacoşă de pus la coadă.
