Neculai Onţanu a fost făcut din soldat fruntaş direct colonel, apoi general de brigadă şi, în fine, general-maior cu două stele. A trecut de la un grad la altul cu aceeaşi uşurinţă cu care a trecut de la PRM la PSD şi apoi la UNPR. Acum, vrea să treacă de la al treilea mandat de primar la al patrulea.
Onţanu ştie cum şi nu se sfieşte să bată toba prin tîrg: a aranjat el cu USL ca să-i pună la Primăria sectorului 2 un contracandidat slab, uşor de bătut. Moş Teacă zice că PNL ar face bine să lase locul PSD, fiindcă aici are el un băiat bun, de comitet, gata să facă noncombat cînd i-o face el din ochi. Onţanu e sigur că, după vitejia asta, obţinerea gradului de general-colonel o să fie o formalitate.
