Consiliul Județean Bacău derulează un proiect numit “Ghiozdanul școlarului”, în cadrul programului de susținere a învățămîntului preșcolar și școlar din mediul rural. Adică, pe banii județului, școlarii de la țară beneficiază de niște rechizite școlare. Frumos. Atît de frumos încît nici nu o să ne legăm de faptul că oamenii abia acum o săptămînă au semnat contractul pentru rechizitele destinate elevilor în anul școlar 2016-2017. O să vă spunem totuși că, în urma unei licitații cu doi participanți, s-a decis ca aproape un milion de lei plus TVA să ajungă în conturile SC Dolex Com SRL din Rîmnicu Vîlcea. Și o să vă mai spunem că firma este una foarte obișnuită cu banul public, bifînd o sumedenie de înțelegeri cu inspectorate școlare sau administrații publice. Și vă mai spunem că firma – de altfel, am mai scris noi despre ea – este deținută de un domn pe nume Dorel Jurcan, fost senator PDL de Vîlcea. Care fost senator a părăsit fostul PDL, actualmente PNL, pentru a se înscrie în ALDE, chestia aia formată din foști PNL și foști PC. Ei, de ce ar fi asta important? Păi, doar întîmplător, ALDE are la Bacău un vicepreședinte al Consiliului Județean, în persoana lui Marius Gheorghiță Gabriel. Un tip serios care, pe vremea cît a fost primar al comunei Pîngărești, a reușit să termine o facultate la 40 de ani și un master în drept la 42. Deci cunoaște nevoia de școală în mediul rural.
Ghiozdanul școlarului băcăuan, pușculița politicianului vîlcean
