Caţavencii

Gunoaiele din Neamț sînt un fel de afacere de familie finanțată de UE

De niște ani buni, chiar dinainte să ne fi primit în gașcă, UE pompează o căruță de bani în România, doar-doar vom trece și noi de la sistemul de gropi de gunoi, care presupun doar gropi în care arunci gunoiul, pe care apoi le astupi, la un sistem integrat de management al deșeurilor, cu rampe ecologie și tot tacîmul. Iar banii ăștia veniți de la UE s-au dovedit o veritabilă mină de aur pentru afaceristul român conectat la politic. Spre exemplu, în județul Neamț există o Asociație de Dezvoltare Intercomunitară “Econeamț”, care se ocupă de toată treaba asta cu deșeurile. De fapt, fiecare Consiliu Județean a creat cîte o astfel de entitate prin care doamna UE e mulsă de banii pentru gunoaie. Econeamț a atribuit săptămîna trecută, prin licitație, gestionarea serviciului de colectare și transport al deșeurilor municipale generate pe raza localităților din zona trei a județului: Tîrgu Neamț și vreo zece comune. Cei 31,2 milioane de lei, cît e valoarea contractului, vor ajunge la niște clienți mai vechi ai Consiliului Județean, SC Rossal SRL din Roman, în asociere cu Diasil Service SRL din Suceava. Căci Rossal SRL e firma care derula deja o sumedenie de contracte pentru colectarea gunoaielor prin județul Neamț. De fapt, Rossal e chiar firma care depozita anapoda gunoaiele din Roman, în niște gropi de gunoi declarate neconforme. Dar asta nu pare să conteze. Căci Econeamț e controlată de Consiliul Județean. Iar rolul pe care președintele CJ Neamț ar trebui să-l joace în Econeamț a fost lăsat în sarcina lui Eduard Corduneanu, un consilier județean care, ce să vezi, e fost acționar la Rossal, fiind un fel de tătucă ce păstorește, de ani buni, peste succesul financiar al firmei. De altfel, în chiar ultima declarație de avere a lui Corduneanu – care a mai fost și director prin Agenția de Protecție a Mediului ­– se poate vedea că soția acestuia încă oferă consultanță firmei Rossal. Perfect curat, zero conflict de interese, iar totul e bine cînd se termină cu bine. Că, deh, ne putem lăuda că am absorbit fonduri europene.

Exit mobile version