Sincer, nici nu știu cum să încep textul ăsta. Totul pare atît de ridicol, de absurd chiar, încît ai zice că e vreo glumă a celor de la Vacanța Mare. Secretariatul General al Guvernului și-a cumpărat un ziar. Pe bune, nu-i caterincă. Încă rîd mirat de absurditatea acestei achiziții. Oamenii chiar și-au cumpărat un ziar. Și, spre deosebire de alte cazuri în care politicul își cumpără bunăvoința presei pe căi mai ascunse, de data asta s-a întîmplat chiar pe față. Adică, în urmă cu două săptămîni, Secretariatul General al Guvenului a decis să achiziționeze ziarul Informația Harghitei, publicație deținută de Fundația Adevărul Harghitei, care are și o ediție tipărită, cu un tiraj mai mic decît numărul membrilor PSD din județ, dar și un site și chiar o pagină de Facebook cu vreo cîteva mii de follower-i. I shit you not! – cum ar zice englezul. Oamenii au organizat săptămîna trecută, pe 6 iulie, o negociere directă, că, deh, numai cei de la fundația asta editau ziarul ăsta, și au plătit 130.000 de lei plus TVA de 5% pentru achiziția ziarului. Din nou, I shit you not!
Adică băiatul ăsta de la SGG, Mihai Busuioc, a decis că Guvernul trebuie să aibă ziarul lui. Unul local. Din Harghita. Frate, pe bune! Probabil că Busuioc a băut apă după cei de la ANAF, care și-au trimis angajații să-i controleze pe cei care au dezvăluit combinațiile lui Dragnea, și s-a gîndit să vină cu o nouă abordare: să cumpere presa. Iar acum, cu publicația aia din Harghita în dinți, se va prezenta la Dragea, în așteptarea OK-ului pentru viitoare achiziții. Alo, nenea Dragnea, nenea Busuioc, dacă citiți pe-aici, știm și noi pe cineva care are vreo 15 ziare online, și blog-uri, și chestii de genul ăsta. Le dă ieftin.
