Agenția Națională de Îmbunătățiri Funciare, ANIF, a decis că e cazul să-și împrospăteze puțin parcul auto. Căci au oamenii nevoie de mașini noi, ca să verifice toate firmele alea de pază pe care le tot angajează și reangajează să păzească locurile în care, cîndva, se vor face și niște îmbunătățiri funciare. Pînă atunci, însă, le trebuie mașini noi, de vreo 2,1 milioane de lei plus TVA. Toată tărășenia a fost pusă la cale în urmă cu vreo două săptămîni, cînd a fost organizată chiar și o licitație, pentru două loturi – autoutilitare de vreo trei sute de mii și berline de restul pînă la 2,1 milioane. Iar licitația asta a fost organizată atît de bine încît nu doar că o singură firmă a depus ofertă, însă ea a și cîștigat. Bașca, a cîștigat, pentru fiecare dintre loturi, cu o ofertă financiară cu doar cîteva sute de lei mai mică decît maximul pus la bătaie de ANIF. Ei bine, am putea pune pe seama hazardului toată potriveala asta. Sau am putea să-i dăm credit șefului ANIF, un tip de 37 de ani, doctor în economie, om cu funcții și vastă experiență, Florin Ionuț Barbu. Care, așa cum scrie în CV-ul de pe site-ul instituției, are “excelente abilități de interacțiune cu oamenii, diplomație, tact”, mai are “inițiativă și viziune”, “capacități decizionale” ori “abilități de persuasiune”, ca să numim doar cîteva dintre calitățile directorului uitat în funcție de pe vremea lui Victor Ponta. Ah, și poate cea mai importantă calitate e aceea de a fi un apropiat al lui Darius Vâlcov, în subordinea căruia a fost ba director economic, ba director la Direcția venituri, ba șefuleț prin cadrul Primăriei Slatina. Cine știe, poate peste ani vom găsi niște tablouri și prin diguri.
Îmbunătățirile Funciare își îmbunătățesc parcul auto
