Caţavencii

În Bistrița, drumurile sunt modernizate cu lemnarii de serviciu

Nu că e an electoral sau ceva, că n-are nici o legătură, dar Consiliul Județean Bistrița-Năsăud – un județ din Ardeal unde, wow, în frunte e un pesedist – a decis să cheltuiască ceva mai bine de 59 de milioane de lei pe modernizarea unor drumuri județene. Om serios, ca orice pesedist, Radu Emil Moldovan a făcut chiar și o licitație pentru modernizarea acestor drumuri. Au meșteșugit băieții de la CJ un caiet de sarcini și au decis chiar și niște criterii de departajare, cum ar fi 72% prețul ofertei, 10% perioada de garanție și câte 9% „gradul de adecvare al graficului general de realizare a investiției publice, resursele alocate pentru realizarea activităților” sau „demonstrarea unei metodologii corespunzătoare pentru obținerea asigurării că lucrările sînt realizate la parametrii calitativi solicitați”. Adică, vă dați seama, ca să primească purcoiul de bani, firma doritoare trebuia să arate că știe să facă, că are o metodologie și chiar un plan. Sublim! Deci, clar, contractul ăsta nu era pentru firme din industria textilă.

Ei bine, după criteriile astea super-clare, pe data de 10 ianuarie s-a stabilit ca cei 59.137.215 lei plus TVA să fie plătiți către SC Frasinul SRL. Iar băieții ăștia de la Frasinul SRL, firmă deținută de familia Larionesi, sînt niște prieteni mai vechi ai instituțiilor din Bistrița. Ce-i drept, băieții și-au creat o veritabilă faimă din afacerile cu lemn. Deh, Bistrița! Bașca, băieții apar în dosarul defrișărilor ilegale, în care sînt implicați și cei mai celebri austrieci, de la Mozart încoace, domnii de la Schweighofer Holzindustrie, cărora cei de la Frasin le vindeau lemn luat de pe la Direcția Silvică Bistrița. Bașca, Frasinul ajunsese și un exemplu de „ne-bune preactici” în ce privește combinația lemnului, prin rapoartele agențiilor de mediu de prin SUA. Ei bine, iată că, după dosare și anchete, după combinații cu lemn, băieții au trecut la drumuri. Păi, chiar și așa, cine să cunoască cel mai bine drumurile dacă nu ăia care le-au folosit atît de des, cărînd lemnul de colo-colo?

Exit mobile version