Minunatul Botoșani va atrage toți banii europeni din Programul Regional Nord-Est 2021-2027, dar și din Programul de Incluziune și Demnitate Socială. Până la urmă, la Botoșani găsești și demnitate, și incluziune cât să-ți ajungă vreo trei mandate. Spre exemplu, primarul Cosmin Andrei, aflat la al doilea mandat, tocmai a primit o condamnare de un an de închisoare sub supraveghere pentru niște fapte de corupție, la finele lunii aprilie. Desigur, decizia nu-i definitivă, ceea ce e foarte bine, căci omul stă în continuare, bine-mersi, atât în PSD, cât și în fotoliul de primar. Or, dacă nici asta nu-i Incluziune și Demnitate Socială, ce naiba o mai fi?!
Pe de altă parte, însă, prinsă cu atâtea și atâtea probleme pe cap, Primăria a decis să cumpere niște consultanță, ca să poată atrage fondurile alea, că s-au dus vremurile când veneau fondurile singure, doar pe povești și promisiuni. Acum e cu consultanță, cu astea, de-ai zice că angajații ăia de prin Primărie s-au născut ieri și n-au întocmit în viața lor o cerere de finanțare. Ca urmare a unei sumare licitații, procedură simplificată, a fost semnat un contract cu Synesis Partners SRL, deținută de un domn pe nume Florin Tache, companie care câștigă contracte pe bandă rulantă cu instituțiile statului, de la MIPE și până la Primăria Constanța, ba chiar și cu Consiliul Județean Botoșani. Așadar, pentru doar 230.000 de lei, care ar putea să ajungă și la ceva mai bine de 600.000, Botoșaniul se va transforma într-un absorbant de fonduri europene, în special alea pentru incluziune și demnitate socială.
