Caţavencii

Încă mai avem comori în gropile de gunoi

Toată tărășenia cu gropile de gunoi ecologice, dar mai ales cu închiderea și ecologizarea celor neconforme, ar fi trebuit să fie un capitol încheiat. Ba chiar uitat, dacă ne gîndim că trebuia să fi făcut toate astea încă dinainte să fim primiți în UE. Căci așa ne-am asumat că facem, ba chiar am și primit bani europeni pentru treaba asta. Ei bine, iată că la Cluj tocmai a sunat anul 2007 și a cerut ca gropile de gunoi menajer să fie închise și ecologizate. Iar Consiliul Județean, condus de Alin Tișe, s-a conformat și a organizat rapid o licitație. Au fost puse la bătaie cîteva milioane și au fost invitate cîteva firme dintre care a fost ales un mai vechi colaborator al statului. De fapt, a fost ales un bugetofag de calibru, că doar n-o să ecologizeze gunoiul clujenilor orișicine. SC Castrum Corporation SRL din Negrești-Oaș se va ocupa de întocmirea documentației, obținerea avizelor și ecologizarea gropilor de gunoi din municipiile Cîmpia Turzii și Dej, pentru o suma de 2.156.751 de lei plus TVA. Castrum Corporation, firmă deținută de milionarul Gheorghe Mois, se ocupă nu doar cu făcut bani din gropile de gunoi, ci cu făcut bani din orice. În special de la stat, deși nu numai, fiind – de exemplu – și unul dintre acționarii firmei de taxi Cobălcescu, din Capitală. Altfel, dacă ar fi să enumerăm toate afacerile lui Mois cu statul, ne-ar trebui o revistă de mărimea județului Cluj. Căci acesta, prin toate firmele deținute, a lucrat cu Distrigaz, Ministerul de Interne, Ministerul Justiției, Ministerul Transporturilor, ca să numim doar cîțiva dintre clienții milionarului născut din aburii tranziției. Bașca, pentru a vă face o imagine și mai clară, în anii ‘90 și ‘00, firma asta cîștiga licitație după licitație, deși avea datorii la stat, chestie care nu prea i-ar fi permis nici măcar să participe la licitații. Și, fiindcă altfel nu se putea, omul a și fost arestat acum vreo trei ani, pentru dare de mită. Dar iată că un astfel de personaj și o astfel de firmă cîștigă în continuare, fără probleme, contracte cu statul. Dar nu-i o problemă căci, așa cum ziceam, e vorba despre niște lucrări pe care ar fi trebuit să le facem în urmă cu mai bine de un deceniu.

Exit mobile version