Pesemne că Ministerul Economiei vrea să-i ajute pe băieții și fetele din Justiție să facă economie de timp, așa că derulează noi contracte cu firme mai vechi, care deja s-au făcut cunoscute organelor și pentru a căror investigare nu mai e necesară prea multă muncă. Bașca, pînă și rețeta atribuirilor cu dedicație a fost păstrată, probabil tot din dorința de a face economie la munca procurorilor. Prin urmare, ministerul a decis, la începutul săptămînii trecute, să atribuie un contract în valoare de 200.000 de lei firmei Visa SA din Petroșani, pentru niște servicii de organizare a unei expoziții la Madrid, cu ocazia unui tîrg ce a avut loc în week-end. Bine, a fost organizată și o licitație, la care – ca de atîtea ori de-a lungul timpului – s-a prezentat doar Visa SA. Firma în cauză este controlată de un domn pe nume Sorin Apostu, fost prefect de Hunedoara, fost membru PD, actual membru PSD, și fost consilier fix în Ministerul Economiei. Cum vă ziceam, firma nu e la prima aventură de acest gen, ba chiar s-a lipit și la contracte mai serioase, privind furnizări de mobilier pentru Spitalul “Bagdasar-Arseni” în valoare de vreo șapte milioane de euro, chestii care au ajuns și-n vizorul Justiției. Cum însă nu s-a întîmplat nimic, relația de prietenie dintre minister și firma fostului consilier al ministerului merge mai departe. Semn că, deși am intrat în UE, de la Ministerul Economiei nu s-a scos Visa lui Apostu.
Încă un tîrg internațional la care ne prezentăm cu tradiționala combinație românească
