Ați auzit vreodată de comuna Vădeni? Ați auzit, normal. Numai că nu e Vădeniul la care vă gîndiți voi, ci e un alt Vădeni. Unul despre care se va auzi în lung și-l lat. Pentru că localitatea asta, cu vreo 4.000 de locuitori, aruncată undeva între Brăila și Galați, își face un ditamai Centrul de informare turistică. Serios! Oamenii au simțit momentul și, dacă tot nu mai merge lumea la Paris, că a ars Notre-Dame, va merge negreșit la Vădeni, să vadă biserica din sat. Poate chiar și crîșma. Cert e că oamenii de pregătesc de turiști. Motiv pentru care au și decis să bage vreo 842.000 de lei într-un punct de informare turistică, sanchi, „în scopul valorificării identității locale“. Eh, dacă e cu identitate e altceva. Mă rog, important e cu valorificarea asta, căci licitația simplificată a fost cîștigată de SC Dolfom SRL, o firmuliță din Brăila care urmează să construiască treaba asta. Centru de informare turistică, nenicule, a cărui construcție costă cît o vilă. Deh, dar merită. Păi, n-o să vreți voi să mergeți la Vădeni?
Ia uite ce zice site-ul Primăriei Vădeni: „Data înființării acestui sat nu este cunoscută. O legendă din bătrîni spune că pe vechiul drum Brăila-Galați pe unde treceau poștalioanele, în vad era o cîrciumă, a unui grec, numit Iani, pe lîngă viroaga Siretului, ce trece prin mijlocul satului. Locuitorii i-au zis localității Vadu-Iani, Vadu-Eni și astfel, cu timpul, s-a numit Vădeni. Prima biserică din localitate a fost ridicată după trecerea sub administrare românească. Biserica cu hramul «Adormirea Maicii Domnului» a fost construită în anul 1845“. Ei, nu-i așa că deja vreți să mergeți acolo? Mă rog, dacă nu pentru biserică sau crîșmă, măcar pentru centrul ăla de informare de aproape un milion, un monument în sine.
Informare turistică pentru nimeni
