Prin aprilie 2019, cînd Gheorghe Falcă se antrena pentru extenuanta muncă de europarlamentar, Primăria Arad dedica un contract de servicii de publicitate în media scrisă și online în valoare de 2,8 milioane de lei plus TVA. Nu, desigur, banii nu erau pentru iminenta candidatură a edilului Falcă și nici măcar nu era vorba de o publicitate scurtă, întîmplător suprapusă cu campania electorală. Era vorba, oficial, de un contract-cadru, pentru patru ani de zile, prin care urmau să fie lăudate, mă rog, promovate, obiectivele și, mai ales, realizările Primăriei. Ceva frumos, discret, să știe arădenii cum se spetesc pentru ei funcționarii. Firma la care a ajuns contractul, pentru că a avut cea mai bună ofertă, dar mai ales pentru că a fost singura care a participat, se numește Webo Printshop, o agenție de publicitate atît de mare și de serioasă că, în mare parte, trăiește din contractul ăsta cu Primăria.
Acum, pentru că s-a nimerit ca de prin 2020 să fie pandemie și, implicit, să nu mai fie atîtea evenimente, concerte și „fiii satului“ organizate de către Primăria Arad, contractul ăsta general, deși stă să se termine la anul, nu a ajuns la suma totală de 2,8 milioane. Asta pentru că a ajuns la suma de 3,6 milioane, conform datelor publicate în sistemul electronic de achiziții publice. Iar asta în condițiile în care abia 2023, cînd ar trebui să se încheie contractul, e an preelectoral, semn că domnul Bibarț, actualul edil, e pus pe fapte mari.
