► Echilibrul în natură se păstrează, orice plus are un minus, orice nord are sudul său, Luna posedă şi o faţă întunecată (la fel ca Forţa cavalerilor Jedi) etc. Pare şi normal ca veselia unor români ieşiţi la iarbă verde, de 1 Mai, să se compenseze, în numele echilibrului, cu necazurile altor români ieşiţi la iarbă verde, de 1 Mai: un tînăr de 24 de ani, din Iaşi, a ajuns la Urgenţe cu o căpuşă bine fixată taman de glandul penisului. Jivina a fost îndepărtată chirurgical, tînărul a primit tratament profilactic, dar e ciudat: cum a ajuns căpuşa acolo? Dacă nu-i un caz inedit de insectofilie, mai mult ca sigur tînărul i-o fi spus căpuşei „Băi, dă-te-n p*** mea!“.
► Un domn de 60 de ani din Rîşca, Suceava, şi-a luat soţie şi o lua la bătaie zilnic. Doamna şi-a luat cîmpii şi s-a mutat la o vecină. Soţul şi-a luat inima în dinţi, venind la ea, să stea de vorbă. În faţa casei, doi vecini, tată şi fiu (67 şi 38 de ani), l-au luat la reproşuri că e bătăuş, că nu aşa te porţi cu o femeie. El i-a luat pe cei doi la tăiat, avînd cuţit. Ei l-au luat la ciomăgit, avînd bîte. Poliţiştii au luat atitudine şi i-au despărţit pe cei trei, pe care i-a luat Salvarea. De fapt, greu de spus de la ce s-au luat…
► Probabil că pe ogoarele unor români cresc vodcă, vin şi bere, altfel nu se explică de ce Emil Mezaros (55 de ani) din Sebeş, comuna braşoveană Hîrseni, a venit rangă de la muncile cîmpului şi s-a dus acasă la fata lui. Acolo se afla şi fiica vitregă (31 de ani), cu care avea un conflict vechi; Emil a vrut să tranşeze situaţia, deci a scos cuţitul, dar fata bună l-a ţinut, iar cea vitregă l-a pocnit cu un lemn în cap, apoi a sunat la 112. Nimeni n-a făcut plîngere la poliţie; plîngerile au apărut a doua zi, însă de la bocitoare: omul s-a dus şi s-a culcat, beat mort, dar s-a trezit mort mort. L-a pocnit fiica vitregă, iar soarta i-a fost şi mai vitregă; dacă i-ar fi tras un topor în cap fiica bună, cine ştie ce baftă ar fi avut omul?
