Caţavencii

Istoria toporului român

 ► Dacă toţi românii s-ar comporta ca nişte buni creştini, s-ar duce la biserică în noaptea de Înviere, nu ar sta în casă. Sau măcar ar sta în casa lor şi ar urmări slujba transmisă la televizor, nu în casa altora – cum au făcut nişte necunoscuţi care au intrat în apartamentul unei doamne de 70 de ani, din Suceava, profitînd că ea se afla la biserică, împreună cu alţi credincioşi din cartier. Spre deosebire de ceilalţi enoriaşi, care s-au întors cu lumînările aprinse şi au găsit mesele pline de bucate, ea a găsit geamul de la balcon larg deschis, dar n-a mai găsit punga sa cu 12.000 de lei. Cercetările continuă; se speră ca ancheta să stabilească pe ce căi a reuşit o pensionară din România să strîngă suma asta!

 ► De Paşti, multe localuri au fost închise, spre disperarea compatrioţilor fără provizii. Totuşi, unii au ştiut că alcool există nu doar în localuri, ci şi în alte locuri cu program non-stop. De exemplu, în spitale, unde există măcar alcool sanitar. La Spitalul „Sfîntul Spiridon“ din Iaşi a venit o doamnă de 60 de ani, în sta­re arboricolă (adică bea­tă lemn), care a făcut scandal, cerînd de băut (văzînd oameni în halate albe, o fi crezut că sînt vînzători la cramă)! Cineva a avut ideea să ungă cu spirt buza unei căni cu calmant, ea a băut, a fost sedată şi a ajuns la psihiatru. Rămîne de aflat cum de, în căutarea alcoolului, a ajuns taman la spitalul respectiv; pesemne că, fiind rangă, o fi citit, în loc de „Sfîntul Spiridon“, „Spirtidon“ sau „Şpriţidon“!

 

Exit mobile version