Caţavencii

Istoria toporului român

Ninsorile au îngropat sub zăpadă securea războiului dintre cunoscuţi sau rude – isprăvit, de obicei, cu capete sparte. Pe frigul ăsta, nici de viol nu-i mai arde nimănui, darămite de ieşit afară, la bătaie (în casă e greu de rotit toporul, că nu-i spaţiu), aşadar unii încearcă să transforme gerul în aliat. Un bătrîn de 83 de ani din Mihăileni, Botoşani, a fost 1) bătut de fiul său, care i-a venit în vizită beat şi pus pe scandal, apoi 2) scos de el din casă şi lăsat afară, în freezing rain. Din fericire, vecinii au sunat la 112, iar bătrînul a fost salvat. Sper că în întregime, că salvatorii nu l-au scăpat din mîini, să sară cioburi din el…

Opt familii din comuna vrînceană Sihlea „au stat cu morţii pe masă“, vorba celor de la ştiri, fiindcă n-au putut să-i îngroape, neavînd nici măcar sicrie, darămite alte accesorii de condus răposatul pe ultimul drum. Plus că, la ce troiene mai mari decît casele sînt acolo, nimeni n-ar fi în stare să arate unde e cimitirul – că, dacă nu ştii exact şi sapi la întîmplare, te poţi pomeni, la primăvară, cînd se dezgheaţă, că ai îngropat mortul în curtea şcolii sau în rondul de flori din faţa Primăriei. Mă mir că n-am auzit vreun reprezentant al autorităţilor spunînd la televizor: „Măcar familiile alea o duc bine, că au ce pune pe masă!“.

În subsolul inundat al unui cămin din Botoşani a fost găsit trunchiul unei femei, cu 19 urme de înjunghiere în torace. Ancheta a stabilit că nepoţelul doamnei (32 de ani) şi-a înjunghiat bunicuţa, apoi a tranşat-o, ajutat de mamă (fiica victimei). Ulterior s-au mai găsit o mînă şi un picior; capul şi două membre încă lipseau, la ora scrierii acestui text… În cam acelaşi timp (absolut adevărat), într-un ziar din acelaşi Botoşani a apărut un articol despre posturile oferite de Oficiul Judeţean al Forţei de Muncă: se caută, în special, tranşatori! Deci, pe bune!

Cine n-are bătrîni, să-şi cumpere: au experienţă de viaţă, iar unii sînt mai tari la bătaie decît Chuck Norris (72 de ani). Un bătrîn de 80 de ani din comuna arădeană Semlac a fost călcat de un hoţ, care l-a înjunghiat de şase ori şi l-a pocnit cu o oală în cap, vreme de 20 de minute, dar n-a reuşit să-l înfrîngă. Cînd credea că l-a băgat pe bătrîn în pămînt pînă la brîu, ca zmeul din poveste, moşul l-a băgat pe hoţ în pămînt pînă la gît, ca Greuceanu, i-a smuls cagula, în beznă, şi i-a rupt lama cuţitului. Astfel, Poliţia a restrîns cercul suspecţilor: caută un tîlhar fără cagulă pe faţă, avînd un cuţit cu lama ruptă!

Se spune că aşchia nu sare departe de trunchi, că tot ce naşte din pisică şoareci mănîncă sau că, la fel cum e tatăl, aşa şi fiul. Foarte adevărat: un bărbat de 50 de ani din comuna mehedinţeană Jugastru şi-a înjunghiat tatăl, în vîrstă de 70 de ani, apoi s-a spînzurat. Asta, după ce ambii s-au certat. Aşadar, se poate spune într-adevăr că, la fel cum este tatăl, aşa e şi fiul, adică mort.

Trei tineri din comuna vasluiană Ghermăneşti (pe lîngă Huşi, într-o frumoasă şi pitorească zonă viticolă a Moldovei) au pătruns, noaptea, în incinta unei firme de îmbuteliere a gazului metan din Rîşteşti, l-au bătut pe paznic, l-au legat cu mîinile la spate şi i-au pus bandă adezivă peste buze, să nu zbiere, apoi au spart un seif din care au furat 12.700 de lei. Cred că au spart seiful şi au luat banii de necaz, după ce au scotocit peste tot şi n-au găsit ce căutau, adică băutură, fiind vorba despre – aflaseră ei – o „firmă de îmbuteliere“.

 

 

Exit mobile version