Caţavencii

Iubesc iertarea, da-i urăsc pe iertători!

Despre Horia Georgescu, noul şef al ANI, s-au zis multe de-a lungul vremii. Cică ar avea el însuşi mari probleme cu averea declarată, cică ar suferi de calviţie şi nanism, cică ar fi motiv de amuzament pentru cuceririle feminine. Aberaţii, evident. Un singur lucru nu s-a spus despre Horia Georgescu, anume că ar fi prost. Şi, pentru a confirma că acest lucru a fost nespus pe bună dreptate, împricinatul şi-a prezentat recent omagiile USL-ului.

Omagiile, destul de umede, erau frumos ambalate în cîteva zeci spre cîteva sute de dosare pe care ANI le-a ţinut la sertar în ultimii doi ani, pe motiv că PDL era principal partid de guvernare. Mai erau şi ceva unguri, e drept, nu doar PDL-işti, căci ANI nu uită uşor lupta dusă împotrivă-i de György Frunda, dar grosul dosarelor aveau frumoase coperte portocalii. USL-ul prezent la întîlnire s-a uitat, a evaluat, a reevaluat şi a strîmbat negustoreşte din nas. După care a întrebat dacă i se poate prepara un platouaş care să fie în acelaşi timp şi bine făcut, şi în sînge. La ora asta, deja, masterchef-ii de la ANI lucrează la capacitate maximă, urmînd să se prezinte juriului în cel mai scurt timp posibil.

 

Exit mobile version