Caţavencii

Jucu de-a luminatul festiv

Mai țineți minte comuna Jucu, unde fuse și se duse celebra fabrică Nokia? Oh, ce vremuri… S-a dus gloria comunei cum s-a dus și vremea telefoanelor produse acolo. Culmea, însă, odată plecați, finlandezii n-au lăsat și ei în urmă cîteva mii de telefoane, din acelea cu sonerie polifonică și ecran color, că ce bine ar fi prins acum Primăriei. Păi, ar mai fi stricat primarul Dorel Pojar atîția bani pentru luminatul festiv? N-ar mai fi stricat, normal, că ar fi putut agăța prin pomi și pe stîlpi telefoanele alea, unde mai pui că nici n-ar fi trebuit să le încarce, că sigur ținea bateria de la Crăciun și pînă la Paște. Așa, însă, edilul pesedist a trebuit să scoată de la bugetul comunei o nimica toată de o jumătate de milion de lei pentru a pune beculețe prin localitate. Sigur, o jumătate de milion a dat pînă acum, că aici e doar o mică parte dintr-un contract-cadru, atribuit în plină pandemie, în valoare de 2,7 milioane de lei plus TVA. Firma care se ocupă de toate aceste aranjamente festive se numește MK Illumination SRL și nu este una tocmai străină de banul public. Păi, de la firma asta, deținută de un domn pe nume Mihai Baba și de o firmă înființată în Austria, au cumpărat de ’jde milioane și primăriile București sau Voluntari, de exemplu. Ce-i drept, prin firmă s-au tot perindat ba soția domnului Baba, ba alte firmulițe înființate prin Cipru, însă ceva a rămas constant, anume relația cu instituțiile publice.

Exit mobile version