Caţavencii

La noi, ca la noi, banii mulți merg la gunoi

Azi-mîine se fac zece ani de cînd ne dăm în bărci cu Uniunea Europeană și, cu puțin noroc, aproape că vom fi finalizat o parte din promisiunile pe care ne-am angajat, în perioada preaderare, să le rezolvăm de îndată ce mai-marii Europei ne vor fi primit în echipă. Cum ar fi, de exemplu, problema depozitelor de deșeuri menajere. Știți voi, rampele alea ecologice și toată tărășenia pentru care s-au dus și se duc ‘jde milioane anual în conturile cîtorva firme bine conectate la centura politică. Un ultim pas în direcția asta l-a făcut județul Mureș, care în urmă cu cîteva săptămîni a decis să dea în concesiune, pentru opt ani, administrarea depozitului de deșeuri nepericuloase de la Sînpaul, precum și serviciul de transfer de la rampele intermediare de la Rîciu, Tîrnăveni și Bălăuşeri, precum și de la cele de sortare a deșeurilor de la Acăţari, Rîciu, Tîrnăveni și Bălăuşeri. Totul în cadrul minunatelor Sisteme de Management Integrat al Deșeurilor, proiecte pentru care UE a dat fiecărui județ cîteva zeci de milioane de euroi.

Ei bine, la Mureș tot contractul ăsta a căzut în sarcina asocierii dintre Iridex Grup Import Export SRL și Servicii Salubritate București SA, căci asocierea asta a fost singura înscrisă la licitație. Deh, nimeni altcineva n-a vrut cei aproape zece milioane de lei plus TVA, cît e valoarea contractului. Or, trebuie menționat că Servicii Salubritate București SA este, în fapt, tot Iridex, fiind parte a grupului de firme controlat de, ați ghicit, Dan Voiculescu.

Exit mobile version