Caţavencii

La Tîrgu Mureș, peneliștii au o alternativă la Dorin Florea: un candidat cu copy/paste

Acum, că Dorin Florea – îl știți, băiat de treabă, vizionar, spirit liber, umanist de renume comunal – a plecat la ALDE, băieții din PNL caută variante cu care să recîștige Primăria Tîrgu Mureș. Oficial, în lupta internă – că cică ar exista și acolo așa ceva, că așa e frumos să zici la lume – s-ar afla trei potențialicandidați: un anume Ervin Molnar, o doamnă Theodora Benek și un anume Ciprian Pop.

Molnar, care stă cel mai bine în sondajele făcute în rîndul propriilor lui prieteni, a decis că el e alesul. Că are omul un proiect serios: „Restart Tîrgu Mureș”. Ba chiar și-a făcut și un fel de revistă, cu care se promovează de zor pe unde apucă. Mă rog, n-a făcut-o chiar el, că el e inginer. A avut niște oameni profi, care i-au umplut omului agenda cu fel și fel de proiecte. Spre exemplu, vrea omul programe gen Clubul Seniorilor și Seniorii Digitali. Ideile lui par originale, atît că-s luate cu copy/paste de la cine credeți? Păi, taman de la Daniel Băluță, pesedistul de la sectorul 4. Băi, serios! Și, dacă a luat de la Băluță cu copy/paste, păi de la Nicolaie Moldovan, fostul city-manager de Alba Iulia, acum plecat cu Hava în pribegie la Bruxelles, nici nu se mai pune că e ciordeală, că e așa, între ei, la partid. Că și de la ăsta a luat pasaje întregi din lălăiala administrativă numită „smart city”, pe care acum le asumă și le declară ca fiind ale lui. Nici măcar nu s-a uitat să vadă dacă toată treaba e funcțională, căci smart-city la Alba Iulia e un fel de sîrmă dinspre Primăria București. Și-a mai luat omul cu copy/paste de prin presă, de-a rupt tiparnița. De la PressHub, de la Mediafax, de la Ziarul de Iași, chiar și de la fucking criticatac.ro, despre bugetarea participativă. Pe bune, o să vă arătăm pe site. Numai să nu-l treacă vreo idee, să ia cu copy/paste și dosarele lui Florea, că atunci chiar se complică treaba.

 

Exit mobile version