Dovedind din nou că faima e o boală cu transmitere sexuală, Mădălina Ghenea a apărut pe coperta revistei The One. Ocazie cu care a acordat un interviu despre ea însăşi, despre viaţă şi, logic, despre fostul său iubit fulgerător, Leonardo DiCaprio. Pe care l-a caracterizat astfel: „Un om care iubeşte meseria de actor şi îşi dedică timpul şi viaţa pentru a ne dărui emoţii“. Evident, erau şi alte lucruri de spus. Din motive care ne scapă, fragmente esenţiale, dar delicate din interviu nu şi-au mai găsit locul în revistă. Firesc, le publicăm noi, pentru că, pur şi simplu, ar fi fost păcat să se piardă în neant.
♦ „Ar fi o aroganţă din partea mea să mă consider a fi pe podium, în lista de top-modele din Europa de Est cu care s-a culcat Leo în 2011. Dar în primele 10 sînt sigur!“
♦ „Desigur, a fost o relaţie destul de scurtă, dar foarte intensă. Iar cînd Leo s-a oprit din a vorbi despre sine, J. Edgar şi Oscaruri pentru circa 30 de secunde, spunîndu-mi că sînt frumoasă, m-a făcut să mă simt femeie!“
♦ „Recomand tuturor fotomodelelor românce să încerce o carieră în străinătate. Aici aştepţi trei ani să aibă chef Botezatu să mimeze o relaţie cu tine ca să ajungi în tabloide. Nu se merită.“
♦ „Trebuie să înveţi să mergi înainte de a putea să alergi. Şi, în general, trebuie să stai cîteva luni cu – de exemplu – vreun văr de-al lui Sile Cămătaru pînă ajungi să te bage un actor adevărat în seamă. Arta cere, nu-i aşa, sacrificii.“
♦ „Şi pînă la urmă avem fete frumoase! Din cîte-am înţeles – pentru că să ştiţi că eu citesc presa românească pe net – nu mai avem cum să fim grînarul Europei. Dar am putea fi ţîţarul ei, dacă mă pot exprima aşa.“
♦ „Am fost distribuită într-un blockbuster de mîna a doua. Din păcate, actoria nu se transmite aşa uşor.“
♦ „Cum e DiCaprio la pat? Păi, depinde. Dacă regizează Scorsese, e foarte bun, deşi face tot timplul aceleaşi mişcări.“
