Se mai întîmplă uneori vara, de la căldură, să te ia pe nepregătite nevoia de niște lucrări accidentale. Cum s-a întîmplat, de exemplu, în Arad, unde Consiliul Județean a decis să dea vreo două milioane, un mizilic, pe niște reparații, pe ici, pe colo, pe unde a plouat mai mult. Că a fost, poate n-ați văzut, prăpăd cu ploile prin iunie și iulie în Arad, a dat Mureșu-n Tisa și Tisa-n ce-a apucat. Mă rog, au decis ei că e bine să fie niște contracte care să mai cîrpească, pe ici pe, colo, ce-i de cîrpit, să nu crape drumurile pînă la următoarea cîrpeală. Și-au scos la mezat trei zone unde trebuie făcute astfel de reparații accidentale, iar toate trei loturile au fost cîștigate de aceeași firmă, Tredeco Holding, chiar dacă pe bănuții ăștia au licitat vreo șase companii. Doar întîmplător, deși deloc accidental, această Tredeco Holding este o cunoștință mai veche a administrației județene, fiind cea care ani buni a tot încasat milioane peste milioane din deszăpeziri. Sigur, au încasat cam prin tot Banatul, însă mai cu seamă în Arad, că deacolo-s băieții ăștia. Firma asta este deținută de un domn pe nume Marius Cosma. Care domn Cosma, înainte să devină el un bun încasator, pe firma lui, se ocupa de o altă firmă încasatoare, Inteco Holding. Iar această Inteco era deținută de un domn pe nume Ovidiu Palcu, fost purtător de carnet de partid în PDL și bun prieten cu Gheorghe Falcă, zice presa de prin Arad. Acum, desigur, toate detaliile astea sînt așa, niște legături accidentale, cum e și faptul că, de îndată ce a cîștigat cele trei loturi, Tredeco Holding a primit niște suplimentări de la CJ, pentru două dintre ele. Întîmplător, desigur, sau poate din cauză că s-a scumpit gazul și a scăzut Bitcoinul. Că, la drept vorbind, ce-s două milioane pentru niște cîrpeli de drumuri?
Lucrări accidentale pentru firme întîmplător de casă
