Chiar dacă avem un buget mai ciuruit ca un tanc de epocă, scos de la naftalină și trimis de ruși pe frontul din Ucraina, trebuie să cheltuim în continuare pe modernizarea armatei. Asta și pentru că avem atîția generali și șefi de birouri care, în caz de ceva, trebuie mutați rapid, departe de orice zonă de conflict. Și, desigur, nu-i putem deplasa cu mașinile normale, ci ne trebuie niște gipane, autoutilitare și chiar limuzine electrice, care să circule silențios, în sistem stealth, cum se zice. De unde și ultima achiziție a ministerului, care tocmai a cheltuit vreo șapte milioane și jumătate plus TVA pentru cumpărarea unor mașini noi și electrice. Că, deh, există și programele alea de reînnoire a parcurilor auto, Rabla clasic și Rabla plus. Și, uite așa, pe 4 și 11 august, după niște licitații sumare, au fost cumpărate aceste mașini, absolut necesare. Cu doar 6,9 milioane au fost cumpărate, de la Renault Commercial Roumanie, care a fost și singurul ofertant pentru cele patru loturi cîștigate, un număr de 40 de autoturisme de teren, 9 autospeciale pentru Poliția Militară, alte 10 autoturisme de teren, cu alte specificații, și 5 autoutilitare frigorifice, că doar unele chestii trebuie păstrate la rece.
Desigur, pe lîngă toate chestiile astea, cumpărate la niște prețuri altfel decente, to’arășii șefi de la armată vor primi și două autoturisme de oraș, complet electrice, cumpărate cu fix 507.000 de lei plus TVA, de la Porsche Inter Auto România SRL. Chestie care, desigur, va crește gradul de siguranță al șefilor din armată, dar s-ar putea să și creeze niște disensiuni pe acolo. Păi, vă dați seama, la cîți șefi avem, ce bătaie are să iasă pe cine prinde loc la geam în cele două limuzine noi, electrice, cu care tocmai ne-am dotat armata?
