Damian Drăghici, muzician rom cu un Grammy la activ, a fost numit coleg al lui Remus Cernea, printre consilierii lui Ponta. Numirea a fost un fel de compensare pentru ceea ce nu a primit. Mai exact, Damian Drăghici urma să ocupe postul de şef al Agenţiei Naţionale pentru Romi.
Primul care a dat tonul scandalului ca la uşa cortului la auzul numelui de Drăghici pentru ANR a fost Mădălin Voicu, urmat de alţi doi băieţi de treabă, Marian Vanghelie şi Nicolae „Niki Scorpion“ Păun. Instituţia în cauză are pe mînă cîteva zeci, poate sute de milioane de euro din bani europeni, iar Drăghici nici nu ştia că din banii ăştia se poate fura şi nici nu-l prea interesa. Acum, după ce au reuşit să nu-l pună pe Damian Drăghici şef la ANR, tot ce mai trebuie să facă tripleta de culoare e să-şi rezolve cearta între ei, pentru că atît Vanghelie, cît şi Păun au un om pregătit să facă joc de glezne în fruntea instituţiei. Doar nu laşi milioanele aşa, de capul lor, să le ia orice ţigan.
