Oficial, Electrica e o companie privată, pentru că peste 50% din acțiuni sînt deținute de către altcineva decît statul român. Însă statul român, dragul de el, este totuși cel mai mare acționar, că încă deține 49%, ceea ce înseamnă că tot ei, băieții cu carnet de șef de partid, decid cine și unde rămîne agățat ca șef.
Compania urmează totuși să intre într-un proces de reorganizare, începînd cu 15 septembrie, pentru că nici acționarii ăia privați nu pot chiar așa să închidă ochii total. Și-apoi mai e și chestia cu listarea pe bursă, cu „corporate governance“ și așa mai departe. Prin urmare, niște posturi de șefi au să dispară de prin țară.
Așadar, băieții de la butoane au început să miște, iar cei care-și văd posturile puse pe lista restructurărilor încep să tremure și să se agațe de băieții de la București. Asta și pentru că balta de funcții are să fie cam mică în viitor. Pînă acum, PNL a mers înainte cu blatul și a lăsat o bună bucată din șefiile de la Electrica pe seama celor de la ALDE. De altfel, la filiala de la Brașov, așa cum vă ziceam noi în urmă cu ceva vreme, au fost lăsați în pace niște băieți din ALDE, în frunte cu Viorel Scorția, chiar dacă acea gașcă își făcuse, pe numele rudelor, o firmă care făcea afaceri cu curent și, practic, căpușa activitatea Electrica. Cum-necum, băieții se pare că au să rămînă acolo, în funcții, și după restructurare. Pentru că în comitetul de reglementare ANRE e și Gabi Gheorghe, șeful ALDE Sibiu. Asta în detrimentul altor șefuleți de pe acolo, precum Dan Brătean, finul lui Teodor Atanasiu, fostul ministru al Apărării, șef al AVAS și, de niște ani, retras în postul de mare și discretă goangă în cadrul ANRE.
Pe de altă parte, ca să nu strice apele, băieții de la PSD ar fi cerut ca posturile de la Electrica din zona Cluj să rămînă acolo. Ba chiar să treacă în „punguța“ partidului, cu toate că inițial fuseseră rezervate tot de Tăriceanu. Asta contra unei nedeclarate susțineri a guvernului. Așa se face că, pînă la urmă, Electrica are să fie împărțită frățește de aceiași mari vînători de funcții, cu carnet de partid. Că, Doamne ferește, doar n-o să pună oameni profesioniști, școliți pe afară, veniți din mediul privat…
