Unul dintre motivele pentru care Vasile Blaga mîrîie din ce în ce mai des la copreşedintele ARD Mihai Răzvan Ungureanu este cel legat de zestrea financiară a candidatului pentru un post de senator în judeţul Arad. La începutul anului, cînd bucureştenii încă mai tremurau prin Piaţa Universităţii, Blaga se uita cu jind în declaraţia de avere a fostului şef SIE, gîndindu-se că într-un PDL eliberat de tirania lui Boc şi-ar găsi loc o familie de dreapta, capabilă să repatrieze sub formă de consultanţă zeci de mii de euro din cifra de afaceri a OMV.
Şi nu doar OMV îi făcea cu ochiul Buldogului, ci şi un petrolist local, retras în afaceri cu presă cu banii de la kazahi. Numai că petrolistul are acum probleme ceva mai mari decît să susţină campania unora care i-au mîncat ficatul, iar austriecii nu par prea dispuşi să dea bani de parfumuri, creme, şerveţele parfumate şi alte lucruri necesare în campanie dacă nu au siguranţa că în următorii doi ani nu le creşte redevenţa în dauna profiturilor record. Se zice că Blaga s-ar fi mulţumit şi cu promisiunea că Bazac va pune la dispoziţie parcul auto necesar campaniei, dacă, după o noapte euforică, nu şi-ar fi dat seama că a fost, totuşi, o glumă.
Publicat în Cațavencii, nr. 47, 28 noiembrie – 4 decembrie 2012
