Caţavencii

Mutu, de la sectorul 6, cumpără lapte de la o firmă care, cu un singur angajat, face cornuri

În caz că nu știați, „Cornul și laptele“, acest Moș Gerilă al programelor guvernamentale destinate elevilor, încă există. Și, spre deosebire de elevi, acesta produce o mare satisfacție unor firme. Pentru că, așa cum îi stă bine unui program finanțat de la buget, sumele sînt mari, iar firmele care încasează banul sînt alese pe sprînceană. Să luăm, de exemplu, Administrația Sectorului 6, unde de ceva vreme se joacă de-a primarul un domn pe nume Gabriel Mutu. În urmă cu ceva mai bine de o săptămînă, instituția a decis că e cazul să mai bage vreo trei milioane de lei în programul ăsta, să nu-i prindă sărbătorille neaprovizionați. Treabă serioasă, instituția publică a organizat chiar și o licitație publică. La care, însă, ce să vezi surpriză, nu s-au prezentat decît două firme. Una la licitația pentru cornuri/produse panificație și o alta la licitația pentru lapte/produse lactate. Cornurile, în valoare de ceva mai bine de un milion de lei, urmează să fie furnizate de către Vel Pitar SA, firmă cu renume în panificație, cu acționariat american. Laptele, însă, în valoare de două milioane de lei, va fi distribuit de către o firmă autohtonă, Agro-Pan-Star SRL, deținută de un domn pe nume Vasile Lăcătuș. Și care, așa cum îi zice chiar numele, își desfășoară activitatea tot în panificație-morărit, și nu cu lactate. Asta însă nu e o problemă, căci firma domnului Vasile Lăcătuș este expertă în programul „Laptele și cornul“, avînd la activ zeci de contracte pe zeci de milioane în domeniu. Bașca, e atît de pricepută, încît de multe ori joacă rolul unui intermediar, preluînd produsele lactate de la alte firme, pe care mai apoi le vinde statului. Căci, se știe, în orice business e mai important să știi să vinzi – în special statului – decît să produci. Căci cum altfel ai putea, cu un singur angajat, cît are Agro-Pan-Star, să te lipești la așa contracte? Și, poate mai important, Agro-Pan-Star SRL este una dintre cele două firme care, anul trecut, a fost amendată pentru trucarea unor licitații chiar în cadrul acestui program, „Cornul și laptele“. Chestiune care, după ce patronul a admis vina și a plătit amenda, a fost aruncată în uitare. Căci programul și banii, și contractele, și profiturile trebuie să meargă mai departe.

Exit mobile version