Ministerul Culturii e condus de un domn pe nume Ionuț Vulpescu. N-ați auzit de el și nici nu contează. Important e că ministerul vrea să repare și renoveze Muzeul “Enescu” și Palatul Cantacuzino. Ceea ce e bine. Atît pentru cele două clădiri, cît și pentru instituție. Căci, ce să vezi, ca să poată să fie pornită treaba, trebuie reactualizate niște documentații și alte cele. Motiv numai bun ca ministerul să dea vreo 56.000 de euro, prin minunatul procedeu al atribuirii directe, firmei Impex Romcatel din Iași. Care firmă, deținută de Viorica Frunză, ce să vezi, are destul de multe bube. Bube despre care ministerul lui Vulpescu nu pare să fi auzit ori să le bage în seamă. Spre exemplu, prin 2009, firma din Iași era implicată într-un controversat contract de consultanță prin Iași, cu fonduri Phare, care – după ce a ajuns subiect de presă – a fost cîștigat de o firmă deținută de fiica patroanei de la Impex Romcatel. Bașca, pe la începutul acestui an, doamna Viorica și firma ei erau urmăriți penal, conform presei din Iași, pentru înșelăciune și fals. Cum, însă, înșelăciunea ori falsul, mai ales alea pentru care s-a început urmărirea în urmă cu niște luni, nu fac pare din Cultură, ministerul n-a avut o problemă în a mai atribui niște 56.000 de euroi firmei. Că doar, vorba aia, e treabă de ceva reactualizări și nu e ca și cînd firma din Iași va face și renovările. Că, pentru alea, normal, se pregătesc alte firme cu abonament la loveaua publică.
Muzeul “Enescu” și Palatul Cantacuzino, băgate de Ministerul Culturii într-un cult al șmenului
