Caţavencii

Negoiță și sistematizările pe verticală

Nu mai e mult și o să avem și autostrăzile alea suspendate care vor brăzda văzduhul Bucureștilor, vă zic eu. Căci, sigur, poate părea un joc semantic toată treaba asta cu autostrăzi suspendare și lucrări suspendate la autostrăzi. Dar există oameni în administrația bucureșteană care sînt cu picioarele pe pămînt, ba chiar în gropile din asfalt. Iar Robert Negoiță de la sectorul 3 e fix genul acela de edil care tace și face. Căci, la drept vorbind, probabil că i-ar fi greu să și zică ce face, dacă ne gîndim că Primăria pe care o conduce tocmai se pregătește să dea ceva mai bine de 31 de milioane plus TVA pe un proiect de “Lucrări de modernizare, reabilitare, sistematizare pe verticală, pietruire și reparații necesare sistemului rutier aferent sectorului 3 al Municipiului București”. Pe bune, treaba asta sună mai bine decît “autostradă suspendată”. Vi-l imaginați pe PhD Robert Negoiță rostind numele proiectului ăstuia și, eventual, încercînd să îl explice? Sigur, e nevoie de pietruiri de drumuri, de modernizări și, mai ales, de sistematizări pe verticală, că la treaba asta sîntem la pămînt. Și-apoi mai trebuie și cheltuiți banii ăștia, că doar n-au să stea să se mucegăiască în conturile Primăriei. Iar aici, la treaba asta, la cheltuit, Negoiță chiar se pricepe. Spre exemplu, pentru purcoiul ăsta de bani se pregătiseră de licitat vreo zece firme.

Dintre care au fost alese, pentru a pune în practică toată tărășenia, doar trei. Căci, ce să vezi surpriză, doar trei dintre cele zece au fost lăsate să participe la licitație. Astfel, de pietruit, reparat și sistematizat pe verticală se vor ocupa Construcții Erbașu SA, Strabag SRL și Aktor Societate Tehnică Anonimă (Aktor SA). Dacă ultimii, grecii de la Aktor, sînt ceva mai puțin cunoscuți pe la noi, pe austriecii de la Strabag îi știm drept clienți de bază ai statului, în timp ce pe Erbașu SA îi știm și mai bine de pe la lucrările de reabilitări termice ale blocurilor de prin București. Vorba aia, chestii făcute pe verticală și ajunse la orizontală, prin rapoarte ale DNA. Păcat că, la atîta bănet și la așa licitație cu cîntec, nu s-a gîndit Negoiță să bage și niște poze cu pisici în numele proiectului. Măcar dădea mai bine pe Internet.

Exit mobile version