Caţavencii

Noul şef al ANAF trebuie să anuleze ordinele aberante ale lui Blejnar

V-am vorbit săptămâna trecută despre greşelile tehnice comise de fostul şef al ANAF, Sorin Blejnar, privind efectuarea controlului mărfii în vămi. În urma unui ordin semnat de Blejnar pe 14 martie a.c., Garda Financiară a preluat atribuţiile Poliţiei de Frontieră cu privire la controlul documentelor de transport al mărfurilor. Măsura nu a combătut evaziunea, ba dimpotrivă, a încurajat contrabanda, deoarece documentele de transport nu prevăd obligativitatea înscrierii codului de identificare fiscală al persoanei care beneficiază de bunurile transportate.

Blejnar a susţinut en détail, până în ultimul moment al existenţei sale de şef, că marfa nu trebuie însoţită de factură în cazul achiziţiilor intracomunitare, devenind părtaş en gros la evaziunea fiscală. Deşi a preluat o atribuţie esenţială a Poliţiei de Frontieră, Garda nu a semnat nici un protocol cu Poliţia cu privire la mijloacele de transport sigilate care tranzitează România. Dezvirginarea sigiliilor sau resigilarea aiurea a acestora a devenit sportul de casă al Poliţiei de Frontieră. Pe 9 aprilie a.c., frontieriş­tii din Vama Nădlac au predat Gărzii mai multe procese-verbale de desigilare necompletate şi un cancioc plin de sigilii. Prejudiciul este încasat de firmele de transport, care nu au nici o răspundere privind provenienţa şi destinaţia bunurilor. În a­ceeaşi situaţie se află şi societăţile care fac achiziţii însoţite de facturi legale, fără restanţe la plata obligaţiilor, la care nu se justifică blocarea transporturilor prin sigilare. Datorită ordinelor aberante ale lui Blejnar, Garda şi-a blocat cei 1.000 de angajaţi în vămi, în condiţiile în care Vama, o altă instituţie din sub­ordinea ANAF, are 4.500 de specialişti care freacă menta.

 

Exit mobile version