Caţavencii

O autogară mică în care încap contracte beton

Miercurea Ciuc, orașul în care primărește fostul ministru Attila Korodi, se pregătește să facă pasul spre transportul verde, ecologic. Evident, nu e o chestiune simplă, ce poate fi făcută peste noapte, așa că momentan s-au pus pe tocat verzișori. Spre exemplu, se vrea refacerea autogării, cu o nouă platformă betonată, cu schimbarea unui atelier în depou și dotarea lui cu tot ce înseamnă necesar și stații de alimentare pentru viitorul transport ecologic. Iar pentru treaba asta, Primăria lui Korodi a pus la bătaie 9,12 milioane de lei plus TVA. Mă rog, banii ăștia nu acoperă tot căci, așa cum ziceam, se merge cu pași mărunți. De milioanele astea se va face doar o platformă betonată, restul urmînd să fie făcut altă dată. Pînă una-alta, însă, cei 9,12 milioane pentru turnat beton au fost atribuiți, pe data de 16 mai, unei asocieri formate din Niliten Construcții SRL, Ovi Architecture & Engineering SRL și Ovi Construction & Real Estate SRL, toate trei din București. Cele trei firme nu doar că au avut cea mai bună ofertă, însă a fost și singura, căci așa e în tenis. De altfel, Niliten Construcții, deși cu sediul în București, este o abonată a Primăriei Miercurea Ciuc și a instituțiilor de prin Harghita, unde-și desfășoară majoritatea lucrărilor, avînd în ultimii ani contracte de cîteva zeci de milioane de lei. Celelalte două firme, Ovi Architecture și Ovi Construction, sînt deținute de un domn pe nume Ovidiu Ioan Dumitru. Cumva normal, și aceste firme sînt abonate la banul public, căci Ovidiu Ioan Dumitru e un fost deputat, ales pe listele PP-DD, însă cu legături strînse în PNL

Exit mobile version