Caţavencii

Odată cu anul școlar încep și șantierele școlare

Pe 9 septembrie, fix în ziua în care a început noul an școlar, Minsterul Educației – sub înaltul patronaj al celui mai Breaz dintre toți Danielii pe care i-a dat PSD-ul – s-a gîndit să pună la punct cîteva licitații și să atribuie niște lucrări de execuție a nu mai puțin de nouă grădinițe, cu cîte două, trei și patru săli, în județele Bihor, Maramureș și Bistrița-Năsăud. Că, deh, dacă tot am ratat toată vara, cînd am fi putut să le reparăm pe alea pe care le avem, măcar toamna să ne apucăm de făcut ceva la alea care ne lipsesc. Bineînțeles, pentru toată tărășenia s-au organizat și niște licitații, iar ele au fost cîștigate după cum urmează: pentru trei grădinițe din Maramureș, Ministerul Educației va plăti firmei Orizont Sighetu Marmației SRL aproximativ 3,7 milioane de lei. Pentru celelalte șase grădinițe, din județele Bihor și Bistrița-Năsăud, împărțite în două loturi de cîte trei, ministerul condus de Daniel Breaz va da 4,4 milioane, respectiv 2,5 milioane, firmei Acomin SRL, care a cîștigat ambele licitații. Evident, la fiecare dintre licitațiile organizate, firma care a cîștigat a fost și singura care a participat la licitație, în timp ce prețurile oferite au fost minunat de apropiate de maximul pe care ministerul era dispus să-l plătească. Bașca, Acomin SA e o firmă care e tot pe pierdere de niște ani buni și care a trecut și prin niște procese de insolvență, plus mai intrase și-n vizorul DNA pentru niște construcții. Dar, deh, e un nou început de an școlar, un nou început de construcții, un nou început de contracte.

Exit mobile version