Caţavencii

Pace cu Olanda

După ce l-a ţinut trei luni la uşă pe ambasadorul Olandei, Băsescu l-a invitat la lunch. De fapt, nu numai pe el, ci pe toţi ambasadorii statelor membre UE. Invitaţia e fără precedent, a fost făcută pe furiş, iar masa va avea loc pe 20 iunie. De ce?

Păi, pentru ca preşedintele să le explice, în engleza lui manuală, că pe plăcuţa României de la Consiliul European din 29 iunie trebuie să scrie Traian Băsescu şi nu Victor Ponta. De bună seamă că preşedintele are ceva de spus acolo, în plus faţă de mai vechile idei „How do you do?“ şi „Where is the toilet?“.

 

Exit mobile version