Pe Cozmin Guşă, fizicianul sub acoperire care a legat şireturile mai multor partide româneşti, e greu să-l prinzi. Îi poţi măsura fie poziţia politică la un moment dat, fie viteza de trecere pe altă poziţie. În lumea cuantică a serviciilor secrete i se zice „Electronul“, fiindcă e mereu încărcat cu sarcina negativă de a mai demola cîte ceva. Inteligent şi versatil, Guşă a avut, cîndva, un formidabil culoar politic, atît în PSD, cît şi în PD.
Azi, Cozmin se mulţumeşte cu misiuni mai modeste. Cum ar fi, de exemplu, preluarea controlului asupra postului de televiziune Realitatea TV. Unii spun că mişcarea are ca scop salvarea partenerului său, Maricel Păcuraru, condamnat la opt ani de bulău. Adică punerea Realităţii TV în slujba partidei Băsescu, în schimbul unei sentinţe favorabile la instanţa de apel. Pentru cine se uită, Realitatea TV e deja pusă la treabă. Numai că, pentru Cozmin Guşă, acest tip de găinărie pare cam mărunt. Dorinţa de a prelua Realitatea TV trebuie să izvorască de altundeva. De exemplu, din intenţia Gazprom de a intra masiv pe piaţa românească, prin achiziţionarea, luna următoare, a trei benzinării, primele dintr-un şir nesfîrşit. Or, slăbiciunea lui Guşă pentru literatura operativă rusă şi pentru agenţii Tolstoi şi Dostoievski e binecunoscută. La cine să apeleze, aşadar, FSB-ul, pentru a-şi îmbunătăţi imaginea de biznis, dacă nu la acest bozon Higgs, care umblă nedetectat prin reţelele româneşti? Întrebăm doar, nu dăm şi răspunsul.
