Caţavencii

Pedelişti care pică examenul de trădător

Baronimea PDL continuă să fojgăie. La Arad, şeful organizaţiei locale, Gheorghe Seculici, vrea să treacă la PNL. Seculici e socrul primarului Gheorghe Falcă, pe care l-a cununat marele Traian Băsescu. Trădarea se elaborează deocamdată în cîrciumi, unde Seculici face planuri cu Mihai Caius Parpală. Parpală e un liberal trădător cu fizionomie de bulibaşă, care a supt din bugetul de stat nu numai ca preşedinte al Consiliului Judeţean Arad, ci şi ca director la Regionala de Drumuri Naţionale.

Ideea e ca Seculici să candideze la CJA din partea USL, iar Parpală să fie apoi ales vicepreşedinte. Primarul Falcă, certat cu socru-său pe tema unor comisioane judeţene, el însuşi interesat de listele USL, subminează alianţa Seculici-Parpală, încurajînd-o. Tot la Arad, candidatura lui Traian Igaş pe listele USL a fost deja respinsă de la Bucureşti. Motivul, aţi ghicit, nu e morala, ci procentul microscopic, fără nici o şansă, al branconierului. Un pic mai la munte, în Braşov, primarul PDL Scripcaru dă tîrcoale pe la PSD. Deşi i s-a transmis că nu e cazul să spere, Scripcaru vrea să aştepte întoarcerea lui Ponta, fiindcă are, cică, ceva de dat la schimb. Toată lumea ştie că sînt informaţii din interiorul PDL, din categoria „Top 300 cei mai bogaţi români“.

 

Exit mobile version