S-a stricat, dom’le, vremea atît de tare, de nici nu mai știi ce anotimp are să fie mîine. Iar cum băieții de la Administrarea Domeniilor Publice din sectorul 1 nu vor ca cetățenii să fie luați pe nepregătite de o eventuală caniculă, au decis să repare puțin, pe ici, pe colo, cișmelele de prin parcuri. Așa, în valoare de vreo sută de mii de euroi. Bani care vor ajunge, urmare a achiziției de zilele trecute, la SC Tonka Solutions SRL, o firmă chiar din sector. O firmă cu care instituțiile publice din București au o bună – și veche de doi ani – relație. Căci firma abia dacă a împlinit doi ani de la înființare. De atunci însă, cînd nu repară cișmele, se ocupă de hosting pentru căsuțele de e-mail ale angajaților DGASPC Sector 1 – 80 de e-mail-uri cu 10.000 de euro pentru jumătate de an. Desigur, firma asta face afaceri cu oricine și, se pare, în orice domeniu. Căci, pe lîngă sectorul 1 sau Primăria Generală, a lucrat chiar și pentru MApN – de data asta ca urmare a unei licitații – și a livrat ministerului servere de vreo două milioane de euroi. Iar faptul că juristul firmei e pensionat din minister e o simplă coincidență. Or, de la calculatoare și rețele la țevi pentru cișmele e doar un mic pas. Unul în valoare de 100.000 de euro.
Pentru că n-are timp, dar are bani, ADP Sector 1 cumpără direct
