La sfîrșitul lunii mai, la Dunavățul de Jos a fost agitație cu girofare, descălecare de băieți înalți, la costum, cu ochelari de orb, și comunicare prin stație. Într-un sat deltaic în care – cu excepția rarelor descinderi ale Poliției pe la vreun braconier de scrumbie – nu prea se întîmplă mare lucru, toată această viermuială cu ștaif a atras atenția oamenilor. Nu prea au aflat ei ce și cum, dar și-au dat seama că trebuie să fie un mahăr, ceva, așa cum s-a întîmplat pe la chermezele pesediste din Murighiol, pe unde adăsta și fostul premier Ponta. De data asta însă, a fost ceva mai special. Președintele Ungariei, János Áder, este un pescar împătimit, atît de tare luat de microbul pescuitului încît, după ce a văzut la postul de televiziune Fishing and Hunting filme cu știuci din Delta Dunării, a pus pe jar SPP-ul maghiar, plus omologii lor români, și-a luat lansetele și nălucile și a plecat la pește. Evident că în România. A fost o chestiune neoficială, omul a venit val-vîrtej la Dunavățul de Jos și nu s-a oprit decît la un complex cochet de lîngă Golful Holbina, la marginea Razelmului, unde timp de cîteva zile a interacționat cu știucile năbădăioase ale locului. Din surse sigure știm că, în ciuda faptului că știucile din Deltă nu vorbesc maghiară, cel mult o rup pe rusește și românește, sejurul a fost foarte apreciat de președintele Ungariei, care a promis că va face toate demersurile pentru ca autoritățile române să permită în Delta Dunării arborarea drapelului Ținutului Pescăresc.
Peștele de la cap se face bine
