Caţavencii

Pînă la „Anghel Saligny“ ne mănîncă PNDL-urile mai vechi

În timp ce toată lumea o ține cu „Anghel Saligny“ și cu banii ce vor fi tocați după vînzarea blănii ursului din pădure, statul își vede liniștit de tocatul de bani clasic. Unde mai ieri ne minunam de bazinele construite în vremea Elenei Udrea prin satele patriei, prin PNDL1, ori de banii tocați pe te miri ce chestii prin PNDL2, al lui Dragnea, în vremea lui Cîțu astfel de proiecte merge bine-mersi înainte chiar și fără cele 50 de miliarde. Uite, spre exemplu, minunatul stat român, prin intermediul Companiei Naționale de Investiții, construiește fel și fel de chestii în mediul rural. În satul Mogești din comuna Slătioara, din Vîlcea, o localitate ce abia dacă avea vreo 3.000 de locuitori acum zece ani, că cine știe cîți au mai rămas acum, se va face o ditamai sala de sport în care vor intra peste 5,2 milioane de lei plus TVA. Desigur, pînă să ajungă să se bucure de ea copiii și sportivii profesioniști din Mogești, Slătioara, se vor bucura întîi și întîi niște firme. Adică un „consorțiu“ de firme experimentate în munca cu statul, care au cîștigat contractul pe data de 26 august. Ovi Construct & Real Estate, plus Ovi Management, două firme surori, alături de MTA Structural Engineers SRL, vor împărți purcoiul de peste un milion de euro. Care, între noi fie vorba, nici măcar nu e cine știe ce purcoi de bani dacă ne gîndim că Ovi Construct are zeci de astfel de contracte, cum are și MTA Structural Engineers. De altfel, MTA are în panoplia de contracte cîștigate cu statul unele în asociere cu Colen Impex, firma fostului soț al Robertei Anastase. Că, deh, așa e cînd lucrezi aproape exclusiv cu statul, nu doar că ești bun și competitiv și performant și toate cele, dar n-ai cum sta nelegat de politic. Așa că, pînă să pună Cîțu la bătaie alte 50 de miliarde, se mulg vechile proiecte și se fac numai și numai investiții strategice.

Exit mobile version