Caţavencii

Planul Felix, faza pe agricultură

După ce a scăpat de imunitatea parlamentară şi, odată cu ea, şi de problema procesului cu Ministerul Agriculturii, Felix se pregăteşte să facă bani. Bani din agricultură, normal, că doar trebuie să-şi plătească şi pupilul Daniel Constantin datoriile din ceva. Spre exemplu, în laboratorul secret al stimabilului s-a pus la cale crearea unei singure instituţii care să absoarbă şi să împartă fondurile europene şi româneşti destinate agriculturii.

Adică să unească ei Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) cu Agenţia de Plăţi pentru Dezvoltare Rurală şi Pescuit (APRDP – fostul SAPARD) şi cu Autoritatea de Management din minister, într-o singură entitate. În felul acesta, nu doar că urmează să fie daţi afară toţi cei rămaşi prin instituţii din vremea vechii guvernări – ambele instituţii ce lucrează cu fonduri europene avînd conduceri, şefi şi şefuleţi din regimul PDL –, dar controlul asupra banului european şi public se va centraliza într-o singură entitate, aflată la butoniera lui Felix. Acum, tot ce trebuie să facă e să găsească cît mai multe chixuri şi rateuri prin instituţii, ca să-l poată convinge pe Cioloş şi pe europeni că se impune o astfel de măsură. Iar probleme sînt, har Domnului, că doar multe dintre ele sînt făcute chiar de el şi de subalterni.

 

 

Exit mobile version