Caţavencii

PNDL 2, polizor pentru cuțitele DNA

Nici nu s-au publicat bine anunțurile legate de miliardele care vor curge, ca laptele și mierea, spre administrațiile locale însetate de investiții, că DNA s-a și apucat de săpat. Cum apare un proiect în lista celor aprobate de Ministerul Dezvoltării, cum încep oamenii Departamentului să sape după urma banilor. Iar dacă undeva, pe traseu, se mai strecoară și un nume de firmă sau de acționar care, de-a lungul anilor, a mai lucit vederii anchetatorilor, fandacsia-i gata.

Sînt, deja, firme care stătuseră la conservă cîțiva ani, doar li s-or pierde urmele, și care, acum, scot capul, că le e și lor foame. În cazul unora, poate faptele săvîrșite pe la jumătatea deceniului trecut s-or fi prescris, poate nu. Dar nevoia de bani e atît de puternică încît face să amorțească și ultimele instincte de conservare, pe principiul “Mai bine sătul decît liber și fudul”. Totuși, în valizele unora s-au strîns atîtea rufe murdare, încît dacă le-ar deschide acum ar sări mizeria cale de trei-patru guvernări. Deocamdată, norocul multora e că banii din PNDL 2 sînt doar pe hîrtie. Ghinionul lor e că DNA tot pe hîrtie lucrează, de cînd nu mai are ajutorul SRI, să lucreze și pe suport audio.

Exit mobile version