Caţavencii

Ponta, atacat de clientela USL

Imediat ce Ponta a depus jurămîntul, la uşa cabinetului său din Palatul Victoria s-a făcut coadă. Baroni locali, urmăriţi penal, clientelă politică de toată mîna, monştri ieşiţi din subteranele USL au astupat, practic, intrarea. Ponta le-a cerut sepepiştilor să-l lege la ochi, să-i astupe urechile cu ceară şi să-l transporte neatins printre sirenele foşgăitoare. Printre creaturile periculoase pentru bugetul de stat s-au arătat feţe cunoscute.

Nini Săpunaru şi Marian O­prişan, harpii bătrîne şi nemaivăzut de bogate, au fîlfîit din aripi pe la geamul premierului, ţinînd în gheare un snop de asfaltatori, cu Dorinel Umbrărescu în vîrf. Dan Radu Ruşanu ţinea deasupra capului o damigeană cu accize neplătite de la producătorii de alcool. Viorel Hrebenciuc avea în buzunar numele viitorilor şefi de regii, şi tot aşa. Ponta a tras jaluzelele, a cerut să i se monteze gratii, a pus paza să bage glonţ pe ţeavă, dar degeaba. Bătăile în uşă, în geam, în pereţi tot se auzeau. Foşnetul plicurilor care încercau să intre pe sub uşă nu putea fi oprit. Ponta a fost la un pas să sară pe fereastră. Cineva l-a auzit zicînd că, dacă nu l-ar urî atît pe Băsescu, ar bea un pahar de whiskey.

 

Exit mobile version