Problema lui Ponta începe să fie din ce în ce mai puţin dacă va guverna în continuare după 9 decembrie, ci cu cine va mai putea guverna. Sondajele, chiar şi cele neplătite de partid, îi dau un avans destul de liniştitor. Mesajele neliniştitoare vin de la servicii.
Mai exact, de la unităţile din teritoriu ale SRI, care, cu o plăcere nebună, îi pune pe masă informaţii despre oamenii lui de bază: primari ai marilor oraşe şi preşedinţi de Consilii Judeţene. Confruntat cu nişte interceptări nefavorabile, din care reieşea că banii nu s-ar împărţi prea corect între partid şi conturile proprii, Dragnea a contraatacat rapid, scoţînd din sertar dosare în formare ale oamenilor pe care USL-ul părea că se bazează. Cînd a auzit de sume mari pierdute la jocuri de noroc, pe Victor era să-l pufnească rîsul: „Hai, mă, că ştiu astea despre Crin…“. Cînd, însă, a auzit un fragment de discuţie în care un consilier recunoştea că rolul lui este să aducă 40 de milioane de euro pentru firmele şefului în patru ani, pe premier l-a apucat tremuriciul şi a pus mîna pe telefon. După ce şi-a descărcat nervii, a pomenit de poker, de banii firmei şi de caseta incriminatoare de prin insule exotice aflată la OTV, Ponta a aşteptat un răspuns care nu s-a lăsat mult aşteptat: „Bine, Victore, da’ tu credeai că team-buildingul de la Murighiol s-a plătit singur?“.
Publicat în Cațavencii, nr. 44, 7-13 noiembrie 2012
