Caţavencii

Porumbenii mari joacă sport, cei mici mai așteaptă

Nu că ar fi revenit UDMR la guvernare, căci statul român investește permanent, și mai ales util, în generațiile viitoare și în dezvoltarea sportului de masă. Să luăm, de exemplu, comuna Porumbeni, din Harghita, o localitate cu două sate, Porumbenii Mari și, duh, Porumbenii Mici. Cei aproape 1.800 de locuitori ai comunei vor avea, grație Guvernului și Companiei Naționale de Investiții, o minunată sală de sport cu toate dotările necesare, ba chiar și o tribună de 180 de locuri. Totul pentru un mizilic de 7,2 milioane de lei. Și asta doar pentru sala din Porumbenii Mari, care e un proiect-pilot, cu încălzire la gaz, căci, cine știe, probabil urmează încă una și-n Porumbenii Mici.

De fapt și de drept, construcția acestei săli de sport, care a fost contractată în vara anului 2023, ar cam fi trebuit să fie gata deja, funcțională, să se antreneze micii porumbeni pentru medalii, mai ales că nu mai puțin de cinci firme și-au dat mîna pentru contract. În realitate, anul trecut a fost împins termenul pînă la începutul anului ăstuia, cînd, printr-un alt act adițional, a mai fost împins o dată pînă la vară. Cînd, cine știe, poate că cele cinci firme vor fi reușit să ducă la bun sfîrșit lucrarea. Nu de alta, dar e păcat ca, după peste o mie de euro per cap de locuitor cheltuiți, porumbenii cei mici din Porumbenii Mari să nu poată să joace sport în noua sală.

Exit mobile version