Caţavencii

Prefecţii mai stau o tură

Primul zvon lansat imediat după desemnarea lui Ponta ca premier a fost că vor fi schimbaţi prefecţii, în procedură de urgenţă, pentru asigurarea unor alegeri în care sacoşele pedeliste să fie amarnic puse la colţ, în timp ce sacoşele pesediste ar putea trece neobservate. Numai că, deşi Oprişan urla din Munţii Vrancei că de la marile troieniri din februarie aşteaptă schimbarea prefectului şi călcarea lui pe gîtlej în piaţa publică, i s-a transmis de la centru că liderii partidului s-au maturizat peste noapte.

Cică prefecţii n-ar fi chiar aşa de politizaţi şi că nu prea are sens schimbarea lor chiar acum, căci prea ar suna a răzbunare. În schimb, la sfîrşitul săptămînii au avut loc mai multe teleconferinţe cu aproape toţi prefecţii în funcţie şi li s-a pus în vedere că Guvernul Ponta mizează pe ajutorul reprezentanţilor săi în teritoriu, mai ales atunci cînd este vorba de o mînă de ajutor la schimbarea sacoşelor portocalii în sacoşe mai apropiate de culorile USL, căci ar fi păcat ca primarii PDL care au trecut în masă la PSD sau PNL să fi investit de pomană în făină, zahăr şi ulei.

 

Exit mobile version