Poate că nu știați, dar Primăria Timișoara are un Sistem Informatic de Management al Documentelor și al Fluxurilor de Lucru. Un fel de laser, frate. Sau, mă rog, o chestie la preț de laser. Adică Robu semnează din pix și o firmă vine și le arată angajaților Primăriei cum să își ordoneze documentele, cum să țină niște fișiere, probabil și să creeze foldere pe diferite culori, ba chiar s-ar putea să aflăm că sistemul ăsta e prevăzut și cu adrese de e-mail. Și, cum toată tărășenia asta e un “sistem”, el are nevoie de mentenanță, de reparații și alte fel și fel de chestii care costă. Spre exemplu, nu mai departe de săptămîna trecută, Primăria lui Robu a negociat la sînge un contract de 150.000 de lei pentru astfel de servicii, cu firma Expertissa Timişoara SRL. Firma care, așa cum ați ghicit, e cea care a furnizat acest sistem, pe care acum îl mulge an de an de cîteva zeci de mii de euroi. Că, deh, trebuie mentenanță la toate folderele și fișierele și adresele de e-mail ale Primăriei. Iar cînd nu face mentenanța sistemului ăstuia, firma în cauză se mai ocupă și de administrat site-ul Primăriei ori alte chestii “online”, care și alea costă niște ‘jde mii de euro. Site-ul Primăriei, spre exemplu, a costat vreo 90.000 de euro, iar “mentenanța” lui mai scoate de la buget niște zeci de mii anual. Desigur, firma asta face parte, așa cum a mai scris presa, dintr-un grup de firme Expertissa, care produc bani din online și la București sau Constanța, iar patronii lor se regăsesc și prin alte biznisuri conectate la o sumedenie de instituții publice. Iar rețeta pare să fie una de succes. Căci, odată agățată o instituție printr-un contract, urmează alte și alte contracte în fiecare an. Iar Robu, ca un bun administrator, semnează. Că doar n-or să rămînă angajații Primăriei fără sistemul ăla care le permite să-și trimită documente, să le salveze și ordoneze pe foldere.
Primăria lui Robu rămîne captivă a contractelor din vremea lui Ciuhandu
