Există la nivelul Bucureștiului o Companie Municipală de Consolidări, mare invenție a Evitei Pandele. Iar firma asta a reușit, în ultima perioadă, să consolideze bine de tot niște firme de apartament, care par să aibă mare lipici la banii Primăriei.
Spre exemplu, în urmă cu o lună, compania asta a scos la mezat un contract de ceva mai bine de patru milioane de lei, pentru „colectarea, transportul și depozitarea deșeurilor rezultate din excavații, construcții sau demolări și deșeuri municipale“. Mă rog, n-a fost cine știe ce bătaie de cap cu atribuirea lui, că s-a făcut așa, pe repede-înainte, atribuire directă, pe motiv că, ce să vezi, era o situație de urgență ce nu putea fi prevăzută. Băi, mă leși? Moloz din demolări ce nu putea fi prevăzut? Eh, orișicum, bănuții ăștia, 4.155.000de lei plus TVA, vor ajunge în conturile SC Expert Master Trading, un SRL de apartament deținut de un domn pe nume Iulian Bascău. Și, cu toate că firma a fost înființată pe la finele lui 2018, Expert Master Trading ăsta a reușit deja să adune milioane bune de la Primăria doamnei Evita. În fapt, cam toată cifra lor de afaceri de anul trecut, undeva la 4,5 milioane, a rezultat din contractele cu compania Primăriei. Bașca, în urmă cu cîteva luni, prin primăvară, aceeași Companie Municipală de Consolidări mai atribuia, în mod direct, două contracte acestei firmulițe, în valoare de ceva mai bine de 800.000 de lei, pentru servicii de excavații. Pesemne că fix din contractele alea, din excavațiile din primăvară, au rezultat deșeurile astea, care i-au luat prin surprindere pe cei din companie, de-au atribuit în mod direct și acest ultim contract. Deh, e pe undeva de înțeles, cu pandemia asta și toate cele, că nu mai știe stînga ce face stînga, de ne luăm singuri prin surprindere. Oricum, bine că măcar e cineva care să care molozul din București. Și banii din buget, desigur.
