Caţavencii

Reconfirmat primar de Cluj, Boc şi-a intrat în mînă. Iar mîna a intrat în buget

Nici nu s-a uscat bine cerneala pe mandatul de primar reales al Clujului, că micul Boc s-a şi pus pe fapte mari. Că doar de-aia stau sacii cu bani europeni dosiţi în curtea Primăriei. Astfel, peste 52 de milioane de lei urmează să fie scoşi la bătaie pentru lucrările de construire a „obiectivului“ frumos intitulat „Centrul regional de excelenţă pentru industrii creative“ din Cluj-Napoca. Data prevăzută pentru începerea procedurilor de adjudecare a lucrărilor era luni, 16 iulie.

Cum însă vorbim de o sumă atît de importantă, e pe undeva de înţeles că procesul va dura o vreme, mai ales că 10% din peste 52 de milioane nu e un calcul matematic atît de simplu. Iar ca dovadă că planurile lui Boc sînt extrem de serioase, Primăria a găsit vreo 30 de milioane de lei în sacul cu bani europeni ai altei axe prioritare, POR Axa 1, prin care se vor scoate la me­zat lucrări de modernizare/extindere a sistemului de transport în comun în zona metropolitană Cluj. Ca şi în cazul precedent, luni au început procedurile, urmînd ca în termen de 16 luni treaba să fie gata, contractele încheiate, transportul modernizat, iar comisioanele încasate.

 

 

Exit mobile version